Tavuk işleme prosesinde baştan sona kadar ürünler yapısal olarak bir bütün halindedir. Bu bütünlüğü bozmak için Tavuk Otomatik Parçalama Hattı kullanılır. Pazar ihtiyacına göre parça ve bütün tavuk satışı yapılır. Burada yatırım açısından önemli olan pazarın talebine uygun olan ürünü sunmaktır. Otomatik parçalama hattı, kendine has bir platform yapısı ve konveyörü olan bir sistemdir. Konveyörde özel askılar ve bu askıların üzerinde bulunan özel yönlendiriciler bulunur. Bunun sebebi kesim yapılacak bölgeye göre makine ve tavuğun duruş pozisyonunun ayarlanmasıdır.

Alberk otomatik parçalama hattı, yüksek kapasiteli tesislerde verimli, seri ve en doğru parçalama işlemi yapar. Parçalama işlemi hat üzerine bağlı ancak birbirinden bağımsız çalışan makineler ile gerçekleşir. Parçalama hattında; uç kanat kesme, dip kanat kesme, kovan göğüs ve spesiyal göğüs kesme, ortadan ikiye ayırma, baget kesme ve düşürücü makinelerinden oluşur.

Ayrıca her bir makine arasında da askıların yönünü ayarlayacak kılavuzlar konveyör üzerine monte edilmiştir. Modüler bir yapıya sahip olan hatta, makine ekleme ve çıkartma kolaylıkla yapılabilir. Kesim yapan bıçaklar muhafazalarla kapatılarak ve acil stoplar konularak güvenlik önlemleri alınmıştır. Her makine üzerinde yükseklik ayarı ve yönlendirici kılavuz ayarları yapılması için mekanizmalar bulunur. Bu sayede çeşitli ağırlık grubunda rahatlıkla parçalama işlemi gerçekleştirilir. Parçalama hattının yeri projeye göre özel olarak seçilir ve üretilir.